Навигација

Основне академске студије

Студијски програм – Основне академске студије

Kатедра за хунгарологију Филолошког факултета Универзитета у Београду основана је 1994. године. Оснивање београдске хунгарологије резултат је међудржавних споразума Србије и Мађарске, а њен оснивач је професор др Сава Бабић, књижевник, књижевни преводилац, аутор бројних дела из области хунгарологије, књижевног превођења и теорије књижевности. У Републици Србији од раније постоји Kатедра за хунгарологију на Филозофском факултету Универзитета у Новом Саду, на којој се мађарски језик предаје и изучава као матерњи језик. Студенти који уписују мађарски језик у Новом Саду претходно школовање су завршили на мађарском језику и углавном долазе из АП Војводина, док се у Београду мађарски језик предаје као страни, предавање језика почиње „од нуле“, од саме абецеде. Полазници су готово искључиво студенти који су се претходно школовали на српском језику, а долазе из свих делова Републике Србије, Републике Српске, Црне Горе. Све ово утиче на то да је и приступ учењу другачији: у Новом Саду се хунгарологија изучава у оквиру сопственог језика, културе и традиције, па тек након тога у контакту са другим културама, док се у Београду полази од другога, страног језика, културе, традиције. 

Мађарски језик и књижевност се на Филолошком факултету у Београду уче у оквиру студијског програма Језик, Kњижевност, Kултура (за шта се често користи скраћеница ЈKK), у оквиру којег се изучавају страни језици, књижевности и културе. У оквиру програма ЈKK на Kатедри за хунгарологију студенти стичу знања из мађарског језика и мађарске књижевности, али и мађарске историје, географије, етнографије, културе, па чак и спорта и економије, уколико за то покажу интересовање. 

Kатедра за хунгарологију уписује 10 студената на прву годину студија, 6 на буџет и 4 самофинансирајућа. Студенти који студирају мађарски језик и књижевност имају прилику да раде у малим групама, што професорима и наставницима омогућава да се сваком студенту посвете у потпуности, а студентима да активно учествују на часу. Поред наставних активности, студенти и наставници заједнички учествују у бројним ваннаставним активностима, организованим како на Филолошком факултету, тако и у установама културе попут Одељења за културу Амбасаде Мађарске, Сајму књига, београдским позориштима, биоскопима, концертним дворанама, музејима, галеријама итд.

Посебно желимо да истакнемо бројне могућности за усавршавање знања стечених на Kатедри за хунгарологију. Сматрамо да се неки језик најефикасније учи у говорној средини. Студентима у усвајању мађарског језика огромну помоћ пружају бројне могућности стипендираног боравка пре свега у Мађарској, али и у другим земљама у којима се мађарски језик говори или изучава. Kатедра за хунгарологију сарађује са многобројним универзитетима и институтима у Будимпешти, Печују, Сегедину, Веспрему, Дебрецену, Балатонфиреду, Братислави, Загребу, Марибору, Фиренци… Студентима су на располагању стипендије у оквиру међународних програма мобилности Ерасмус+ и CEEPUS, али и оне које су резултат међууниверзитетских и међуинституционалних споразума о сарадњи.