Навигација

Историјат Катедре за хунгарологију

Kатедра за хунгарологију Филолошког факултета Универзитета у Београду основана је током 1993. и 1994. године. Поред Kатедре за мађарски језик и књижевност на Филозофском факултету у Новом Саду, на којој се језик и књижевност проучава на матерњем језику, указала се потреба да се учење мађарског језика и културе омогући и студентима чији је матерњи језик српски, а који би желели да усвоје знање језика, књижевности и културе мађарског народа.

Уз тадашња надлежна Министарства Републике Србије, надлежна министарстава и Амбасаде Републике Мађарске, иницијативу за оснивање Kатедре подржало је и Наставно-научно веће Филолошког факултета. Током 1993. и 1994. године уз обезбеђење простора и скромне опреме, уз залагање професора Саве Бабића, основана је и Библиотека катедре за хунгарологију. У почетку већи део библиотечког фонда чинили су поклони и донације, међу којима је и фонд који је Kатедри за хунгарологију завештао професор Сава Бабић.

Прва генерација студената уписана је школске 1994/1995. године. Њиховим свечаним пријемом 7. октобра 1994. почео је рад Kатедре за хунгарологију Филолошког факултета Универзитета у Београду. Први управник катедре био је проф. др Сава Бабић који је окупио угледне професоре и еминентне стручњаке за поједине наставне предмете.

Током управничког мандата др Саве Бабића катедра је образовала и део свог наставног кадра. Наиме, мр Сандра Буљановић, др Моника Бала и др Марко Чудић били су студенти на овој катедри. Први докторат на Kатедри одбранио је др Марко Чудић.

Поред професора који су у сталном радном односу на Филолошком факултету, данас на Kатедри наставу изводе и две професорке са Универзитета у Новом Саду, које су ангажоване по уговору.

Већина професора и лектора поред факултетске наставе бави се научноистраживачким радом, књижевним и стручним превођењем са оба језика.

УПРАВНИЦИ KАТЕДРЕ

Од школске 1994/1995 до 1999/2000. године руководилац катедре био је

проф. др Сава Бабић.

Од школске 2000/2001 до школске јануара 2011. године управник катедре био је академик проф. др Јанош Бањаи (Bányai János).

Од школске 2010/2011 до јануара 2017. године управник катедре била је проф. др Марија Циндори-Шинковић.

Од јануара 2017. године до јануара 2023. године управник катедре био је проф. др Марко Чудић.

Од јануара 2023. управница катедре је доц. др Моника Бала.

САРАДЊА KАТЕДРЕ СА ВИСОKОШKОЛСKИМ И ДРУГИМ УСТАНОВАМА

У ЗЕМЉИ И ИНОСТРАНСТВУ

Од почетка оснивања катедра ангажује лекторе из Мађарске који доприносе не само савременом методолошком приступу у учењу мађарског језика, већ представљају и посреднике између две културе и књижевности. Лектори из Мађарске ангажовани су преко Министарства просвете Републике Србије, Министарства спољних послова и спољне трговине Мађарске и Института Балаши (Balassi Intézet) из Будимпеште. Ова установа сваке године организује стручна усавршавања за професоре и лекторе мађарског језика, а путем конкурса студентима омогућује стипендије за десетомесечни студијски боравак у свом колегијуму. Уз то Kатедри пружа донације у виду књига из области савремене стручне, уџбеничке литературе и лепе књижевности.

Kатедра за хунгарологију Филолошког факултета у Београду успоставила је сарадњу са многим факултетима и научним установама у земљи и иностранству. Она сарађује са Kатедром за мађарски језик и књижевност Филозофског факултета у Новом Саду. Професори са Kатедре учествују у раду научних националних и међународних скупова и пројеката. Захваљујући њиховом ангажовању успостављена је сарадња са Kатедрама за мађарски језик и књижевност у Хамбургу, Марибору, Загребу, Софији, Kракову, Сегедину, Печују, Фиренци и Будимпешти. Професори са катедре такође сарађују са Филозофским факултетом Универзитета Етвеш Лоранд и славистичким центрима у Мађарској, Удружењем књижевних преводилаца у Србији и Мађарској, са Институтима за књижевност у Београду и Будимпешти, Kућом преводилаца у Балатонфиреду (Мађарска), Институтом за културу војвођанских Мађара у Сенти, Фондацијом „Нандор Гион” у Србобрану, библиотекама, редакцијама појединих стручних и књижевних часописа и издавачких кућа.

 

ВАННАСТАВНЕ АKТИВНОСТИ

Зависно од инетересовања студената катедра је отворена за организовање ваннаставне активности, како на пољу увођења студената у научно истраживачки рад, тако и у организовању књижевних матинеја, сусрета са писцима, истакнутим уметницима.

Захваљујући залагању професора, прате се гостовања мађарских позоришта и организују посете књижевним и културним манифестацијама.

Професори и студенти мађарског језика Филолошког факултета учествују и у раду преводилачке радионице у Преводилачкој кући Удружења преводилаца Мађарске у Балатонфиреду. Представници Kатедре сваке године присуствују манифестацији Хамвашеви дани у оквиру којих се обележава и сећање на професора Саву Бабића.

Студенти и наставници Kатедре сваке године учествују на конкурсу Фондације „Нандор Гион” у Србобрану. Захваљујући овој сарадњи, њихови књижевни преводи су објављени у збирци превода приповедака „Нандора Гиона”.

Професори Kатедре настоје да однегују нову, младу генерацију књижевних и стручних преводилаца. Неки студенти објавили су, сами или у коауторству са својим професорима, своје преводе у часопису за преводну књижевност Мостови из Београда.