Navigacija

Opšta književnost i teorija književnosti

Studijski program – Osnovne akademske studije

Opšta književnost i teorija književnosti
Glavni predmeti četvorogodišnjih studija (240 ESPB) na Katedri za opštu književnost i teoriju književnosti jesu istorija svetske književnosti od antike do kraja 20. veka, istorija poetike, istorija umetnosti, metodologija nauke o književnosti, estetika, kao i savremeni književnoteorijski pravci. Osim toga, ove studije uključuju i obaveznu nastavu stranih jezika, u okviru koje studenti slušaju dva školska jezika po izboru tokom prva četiri semestra, a kasnije mogu pohađati još neki od mnogih izbornih jezika koje nudi Filološki fakultet. Pored obaveznih, Katedra za opštu književnost nudi i izborne kurseve iz istorije i teorije književnosti, kao i mogućnost pohađanja širokog spektra predmeta iz lingvistike, filozofije i studija kulture, pružajući studentima temeljeno interdisciplinarno obrazovanje u oblasti humanističkih nauka.

Studijski program – Master akademske studije

Na master akademskim studijama studenti se pripremaju za samostalno bavljenje svim delatnostima za koje se kompetencije stiču usvajanjem savremenih znanja u oblasti jezika, književnosti, kulture, nastave, publicistike, prevodilaštva, lektorskog, uredničkog i redaktorskog posla.

Diplomci Katedre za opštu književnost i teoriju književnosti mogu da nastave specijalističko usavršavanje u oblasti proučavanja književnosti na master i doktorskim studijama, a raspon oblasti u kojima predstavljaju vodeće profesionalce širok je i kreće se od književne kritike, novinarstva, prevodilaštva i biblotekarstva, do organizacije delatnosti u oblasti kulture, izdavaštva i rada u telima vlade, diplomatije i međunarodnih organizacija i fondacija.

Prilikom konkurisanja za upis na master akademske studije, student se odlučuje između sledećih studijskih programa: Jezik, književnost, kultura (Književnost i kultura, Jezik i lingvistika, Komunikacija, mediji i kultura i Nastava stranih jezika), Bibliotekarstvo i informatika, Prevođenje i i Srpski jezik kao strani.

Lista predmeta

Istorijat

Katedra za opštu književnost i teoriju književnosti Filološkog fakulteta izdanak je ustanove koja datira od 1873. godine, kada je na Velikoj školi, iz koje je nastao Univerzitet u Beogradu, osnovana Katedra za opštu istoriju književnosti. Tokom Drugog svetskog rata nastava iz uporedne književnosti i teorije književnosti na Beogradskom univerzitetu potpuno je ugašena, a obnovljena je 1954. godine. Prvi diplomac obnovljene Katedre za opštu književnost i teoriju književnosti bio je Danilo Kiš, koji je docnije postao jedan od najpoznatijih jugoslovenskih pisaca u međunarodnim okvirima. Na Katedri je 1995. godine po njegovom imenu ustanovljena nagrada koja se svake godine dodeljuje za najbolje studentske radove. Na ovoj katedri predavala su najveća imena naše nauke o književnosti, od Bogdana Popovića i Jovana Skerlića, preko Vojislava Đurića, Nikole Miloševića i Svetozara Petrovića, do Dragana Stojanovića. Kao mesto gde se Biblija, Homer, Dante, Šekspir i Prust izučavaju uporedno, zajedno s najboljim srpskim piscima, teorijom književnosti, estetikom i istorijom umetnosti, Katedra za opštu književnost i teoriju književnosti danas je jedinstvena u svetu.

Biblioteka

Biblioteka Katedre za opštu književnost i teoriju književnosti raspolaže sa 23.900 jedinica monografskih publikacija i 2.400 svezaka serijskih publikacija (60% fonda čine teorijski tekstovi i referentna zbirka, a 40% beletristika). Biblioteka ima 4.288 aktivnih i oko 1.500 potencijalnih korisnika.

Stalni korisnici biblioteke su studenti sve četiri godine grupa 01, 05, 06, 08, 13, 25, 36, kao i studenti svih ostalih grupa upućeni na književnokritičku literaturu i prevode književnih dela koja izučavaju na matičnim katedrama. Biblioteka Katedre za opštu književnost i teoriju književnosti nalazi se na I spratu zgrade Filološkog fakulteta (ulaz iz Knez Mihailove ulice).

Pristup elektronskom katalogu biblioteke: COBISS

Aktuelnosti

Kontakti

  • Bibliotekari Katedre
  • Dragan Vračarić
  • Uroš Begović
  • 011/2021-718
  • 011/2638-622 (lok. 218)