Navigacija

Slavistika

Kratak istorijat

Godine 1845. na srpskom Liceju, od kojeg je nastao Beogradski univerzitet, osnovana je Katedra za filologiju slovensku kao jedna od prvih njegovih katedara. Ona je prethodila katedri za slavistiku, katedri za srpski jezik i katedri za srpsku književnost na današnjem Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, koje su u međuvremenu nekoliko puta menjale nazive.

Godine 1878. doneta je odluka o ustanovljenju Katedre za ruski jezik i književnost na Velikoj školi. Ta katedra je kasnije prerasla u Katedru za istočne i zapadne slovenske jezike, koja je 1963. dobila naziv Odsek za slavistiku, a 1990. naziv Katedra za slavistiku, kako se zove i danas.

Katedra za slavistiku je glavna slavistička naučno-nastavna institucija u Srbiji, jedna je od najstarijih i najvećih katedara na Filološkom fakultetu, i jedna od najvećih slavističkih katedara uopšte. Na Katedri za slavistiku danas postoje (redom osnivanja) sledeće studijske grupe.

Biblioteka

Biblioteka Katedre za slavistiku postoji i radi u okviru Katedre od njenog osnivanja, tj. od 1878. godine. Fond biblioteke izgoreo je oktobra 1944. da bi od maja 1945. biblioteka ponovo počela da se obnavlja.

Biblioteka Katedre za slavistiku poseduje monografske i serijske publikacije na ruskom, poljskom, češkom, slovačkom, ukrajinskom, lužičkosrpskom, beloruskom i srpskom jeziku, kao i stranu slavističku literaturu na nemačkom, francuskom, engleskom, italijanskom i skandinavskim jezicima.

U svom fondu Biblioteka danas ima blizu 74.000 knjiga, 291 naslov časopisa i oko 1.000 jedinica neknjižne građe (kompakt-diskovi, audio i video kasete, ploče, mape). Biblioteka u okviru fonda ima 12 legata: profesora Radovana Lalića, Đorđa Živanovića, Duše Perović, Stojanke Popović, braće Kvapil, Dragutina Mirkovića, Jare Ribnikar, Nane Bogdanović, Vere Mitrinović, Janka Sabadoša, Bobana Ćurića i Miroslava Topića.

Kontakti

Zaposleni

Redovni profesori

Vanredni profesori

Docenti

Asistenti

Viši lektori

Saradnici