Uputstvo za pristup studentskom servisu

Adresa na kojoj se nalaze studenski servisi https://student.fil.bg.ac.rs.
U pitanju je internet aplikacija koja je zaštićena SSL 3.0 protokolom i iziskuje sigurnosni sertifikat. Sertifikat je potpisan od strane organizacije TERENA.

Kod Internet Explorer pretraživača desno od adrese se nalazi nekoliko ikonica i odabirom ikonice u obliku katanca moguće je proveriti informacije vezane za sigurnost i sertifikat:

Klikom na ikonicu dobijaju se informacije o sertifikatu:

Kod FireFox pretraživača, u gornjem desnom uglu pored adrese treba da se pojavi i sledeća ikonica:

Pretraživač Opera prikazuje sledeće:

Klikom na ikonicu dobijaju se informacije o sertifikatu:

Ukoliko se koristi internet pretraživač Chrome, u gornjem desnom uglu pored adrese treba da se pojavi sledeće:

Klikom na ikonicu dobijaju se informacije o sertifikatu:

Ovo je potvrda da je internet pretraživač uspešno učitao sigurnosni sertifikat i da je rad na studentskim servisima bezbedan.

Prijava na sistem

Stranica za prijavu na sistem ima dva polja, jedno za unos korisničkog imena, i jedno za unos lozinke kao što je prikazano na slici. Po unosu korisničkog imena i lozinke pritiskom na dugme Prijavi se, ukoliko je sve u redu, izvršava se prijava na sistem.

Korisničko ime: ime.prezime.brojIndeksa
Inicijalna lozinka: vaš JMBG

• Za studente osnovnih akademskih studija:
    • ukoliko u indeksu piše 2011/123 (ili 123/2011) kao broj indeksa unosite 201100123 odnosno kao korisničko ime koristite ime.prezime.201100123
    • ukoliko u indeksu piše 2011/3 (ili 3/2011) kao broj indeksa unosite 201100003 odnosno kao korisničko ime koristite ime.prezime.201100003
  • Za studente master akademskih studija:
    • ukoliko u indeksu piše 2007/234m kao (ili 07234m)
      • kao broj indeksa unosite 200710234 (postavlja se 1 nakon godine a uklanja m)
        odnosno kao korisničko ime koristite ime.prezime.200710234
  • Za studente doktorskih akademskih studija:
    • ukoliko u indeksu piše 12034/d
      • kao broj indeksa unosite 201230034 (postavlja se 3 nakon godine a uklanja d)
        odnosno kao korisničko ime koristite ime.prezime.201230034

U slučaju neuspešne prijave usled pogrešnog korisničkog imena, ili lozinke, sistem će prijaviti grešku kao što je prikazano na sledećoj slici.

Po uspešnoj prijavi, prikazuje se početna stranica Studentskih servisa.

Odabirom opcije Administracija>Podaci o studentu, student može da pregleda svoje lične podatke i sliku ukoliko je studentska služba postavila.

Po prvom prijavljivanju na Studentske servise, preporučuje se da studenti promene lozinku koju su dobili, izborom opcije Administracija, a zatim opcije Promena lozinke. Da bi se promenila lozinka, potrebno je uneti staru lozinku, i novu lozinku dva puta radi potvrde. Pritiskom na dugme Promeni biće promenjena lozinka.

Promena lozinke može biti uspešna ili neuspešna, s toga su i prateće poruke odgovarajućeg sadržaja. Navedena je poruka o uspešnoj promeni.

Prijava ispita

Izborom opcije Prijava ispita iz menija student dobija pregled svih ispita koje može da prijavi, i pregled svih ispita koje je prijavio.

Pritiskom na dugme Prijavi dobija se prozor na kome student može da izabere rok za koji prijavljuje taj ispit ili ukoliko postoji samo jedan ispitni rok za koji je prijava u toku, sistem automatski bira isti.

Posle izbora roka studentu se prikazuje prozor za potvrdu. Potrebno je izabrati angažovanog nastavnika kod koga student želi da prijavi ispit. Pritiskom na dugme OK, izvršiće se prijava ispita.