Култура језичког изражавања – упис оцена
Петак, 14. јун, у 12 ч. у сл 011
Петак, 14. јун, у 12 ч. у сл 011
До 1. септембра, путем еСтудента
Уторак, 28. маја, 13–14 ч.
У уторак, 30. априла, отказују се часови код проф. др Јовановић Симић.
Уторак, 23. април, од 10 до 11.30 ч.
На студијској групи Српски језик и књижевност студентима се нуде два профила, у зависности од предмета интересовања. Кроз понуђене обавезне и изборне курсеве студентима се омогућава да у целини овладају српским језичким стандардом, историјом језика, историјом књижевности, теоријом књижевности и прегледом књижевности од старе до савремене. Циљеви студија су образовање филолога и професора српског језика и књижевности за обављање послова у свим образовним институцијама, као и за рад у културним и научним институцијама, а најталентованији студенти се оспособљавају за бављење научним и истраживачким радом, чиме се континуирано ствара научни подмладак. Избором међу теоријско-методолошким предметима студент се већ од прве године усмерава ка једном од два профила – НАСТАВНИЧКОМ или ФИЛОЛОШКОМ, односно ФИЛОЛОГИЈА И НАСТАВА или ФИЛОЛОГИЈА И ЛИНГВИСТИКА.
Српски језик и књижевност – Наставнички профил (уписани од 2015) / Српски језик и књижевност – Филологија и настава (уписани од 2023)
На овом смеру студенти ће током четворогодишњих студија имати могућности да се упознају са свим базичним дисциплинама науке о језику и књижевности, као и са методиком наставе српског језика и књижевности. Оспособиће се и припремити за позив будућих професора, а своје напредовање ће можда наставити управо на овом Факултету.
Српски језик и књижевност – Филолошки профил (уписани од 2015) / Српски језик и књижевност – Филологија и лингвистика (уписани од 2023)
На овом смеру студенти имају могућност да се током четворогодишњих студија упознају са предметима као што су: Правопис српског језика, Културна историја Срба, Новинарска стилистика, Културологија, Комуникологија, Лексикографија, Лингвокултурологија, Увод у општу лингвистику, Развој писма, Лексикографска пракса у научној установи. Имаће прилику да обаве лекторску и коректорску праксу у издаваштву, спикерску праксу, лекторску праксу као сценариста емисије о језику, лексикографску праксу у научној установи.
На мастер студијама омогућује се упознавање са савременим лингвистичким теоријским погледима и методолошким приступом у фундаменталним областима науке о српском језику. Студенти се кроз практична вежбања оспособљавају да стечена знања примењују у научном и стручном бављењу српским језиком.
На Катедри за српски језик са јужнословенским језицима студент се приликом попуњавања пријаве за Конкурс одлучује између два студијска програма – Српски језик; (Српски језик – филологија и настава, Српски језик – филологија и лингвистика и Српски језик као страни за слависте) и Српски као страни језик.
На студијској групи Српски језик и књижевност студентима се нуде два профила, у зависности од предмета интересовања. Кроз понуђене обавезне и изборне курсеве студентима се омогућава да у целини овладају српским језичким стандардом, историјом језика, историјом књижевности, теоријом књижевности и прегледом књижевности од старе до савремене.
Циљеви студија су образовање филолога и професора српског језика и књижевности за обављање послова у свим образовним институцијама, као и за рад у културним и научним институцијама, а најталентованији студенти се оспособљавају за бављење научним и истраживачким радом, чиме се континуирано ствара научни подмладак.
Избором међу теоријско-методолошким предметима студент се већ од прве године усмерава ка једном од два профила – НАСТАВНИЧКОМ или ФИЛОЛОШКОМ, односно ФИЛОЛОГИЈА И НАСТАВА или ФИЛОЛОГИЈА И ЛИНГВИСТИКА.